Zgodnie z przepisami ruchu drogowego aby bezpiecznie holować przyczepę należy jej zapewnić odpowiednie oświetlenie, co wiąże się najczęściej z zakupem wiązki elektrycznej. Na rynku dostępne mamy gniazda 7-pinowe albo 13-pinowe lub uniwersalne, sprawdź przykładowe gniazda do przyczepy w naszym sklepie tutaj: gniazda do przyczepy. Wiązka elektryczna montowana jest w samochodzie zazwyczaj podczas montażu haka holowniczego.
Wybór gniazda nie jest sprawą łatwą i nie powinien być podyktowany jak najniższą ceną. Należy pamiętać, że będziemy ciągnąć za sobą dodatkowy pojazd, a więc od odpowiedniego jego umocowania zależy bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale i innych uczestników ruchu drogowego.
Jaka zatem jest różnica pomiędzy wiązką elektryczną 7-pinową a 13-pinową? Wiązki te przede wszystkim różni liczba pinów/bolców w gnieździe oraz liczba przewodów elektrycznych.
Przyczepa ciężarowa powyżej 750kg powinna posiadać gniazdo trzynastopinowe aby obsługiwać światło cofania, które w tym typie przyczepy jest wymagane.
Gniazdo haka holowniczego siedmiopinowe, zwane także gniazdem siedmiobiegunowym lub siedmiobolcowym jest złożone z siedmiu przewodów. Siedmiopinowa wiązka elektryczna obsługuje podstawowe światła naszej przyczepy lekkiej (do 750kg) albo bagażnika rowerowego tzn. kierunkowskazy, światła pozycyjne, światła stopu i światła przeciwmgłowego.
Gniazdo 13-pinowe przeznaczone jest do holowania przyczepy o wadze powyżej 750kg, kempingowej, bagażnika rowerowego wyposażonego w światło cofania.
Gniazdo haka holowniczego trzynastopinowe zwane gniazdem trzynastobiegunowym lub trzynastobolcowym dzielimy na dwa typy:
Gniazdo 13-pinowe z ośmioma przewodami obsługuje światło stopu, kierunkowskazy, światła pozycyjne, światło przeciwmgłowe oraz światła cofania.
Wiązka elektryczna z dwunastoma przewodami obsługuje światło stopu, kierunkowskazy, światła pozycyjne, światło cofania, zgodnie z przepisami jeden pin/bolec w gnieździe jest pusty. Gniazdo z 12-przewodami umożliwia ładowanie akumulatora przyczepy kempingowej oraz podpięcie przewodu stałego plusa, dzięki któremu podłączymy na przykład lodówkę znajdującą się w przyczepie kempingowej.
Przy instalacji haka holowniczego montaż gniazda z 13pinami pozwala na transport większych przyczepek, przyczep kempingowych, platform rowerowych. Jeżeli przyczepa jest przystosowana do wiązki 7-biegunowej możemy dokupić przejściówkę/adapter umożliwiający podpięcie do gniazda 13-pinowego wtyczki 7-pinowej.
Kupując gniazdo do haka holowniczego należy zwrócić uwagę na jakość materiałów z jakich jest wykonane. Wiązki powinny posiadać przewody długości około 2 metrów aby móc swobodnie je zamontować oraz powinny być rozdzielone na dwie wiązki, które umożliwią podpięcie do obu stron w samochodzie. Grubość przewodów również ma znaczenie, im grubsze tym solidniejsze.